Пекельний диявол південних морів. «Інфернальний» дискурс колоніальної літератури про Малайський архіпелаг

  • B. V. Storokha Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка
Ключові слова: колоніальна література, океанізм, мультидискурсивність

Анотація

Розгалужений колоніальний дискурс в німецькомовній літературі, який охоплює не лише художні твори, але й книги публіцистичного, етнографічного та наукового характеру, що з’являються протягом останніх десятиліть ХІХ ст. та перших ХХ ст., окреслює, трансформує та модулює не лише «фактичний» бік освоєння територій, але й стратегії конструювання уявного. Через пізнання Іншого (чорно-, червоно-, та жовтошкірого) суб’єкт-європеєць проводить кордон між «культурою» та «дикістю», «релігією» та архаїчними віруваннями, врешті решт – «людяністю» та «тваринністю». У будь-якому випадку, навіть «охудожнені» наукові дослідження, не говорячи вже про публіцистично-мемуарну та розважальну літературу, формулюють своєрідні «топоси страху», пов’язані з колонізованими територіями та народами: «жовтий потоп», «африканське дикунство» та «південного диявола». Не можна сказати, що представлення читачеві колоніальних фантазій відбувалося лише в одному ключі. Екзотизм породжує велику кількість романтичних мрій про райські землі та пов’язані з ними насолоди. Однак переважно у книгах створюється атмосфера напруження, страху та очікування небезпеки. Такі твори, як «Кульгавий диявол остіндійських осровів» Й. Бехтінгера, «Чотири роки серед канібалів» Г. Деснера, «У хащах нової Гвінеї» Г. Рьоннінгера, «Серед канібалів південних морів» В. Гайхена, «У сутінках Рімби» В. Фольца стають візуалізаціями «пекельних земель» малайсько-зондсько-борнеансько-молукського ареалу.

Посилання

Триоле Э. На Таити / Эльза Триоле. – Salamandra P.V.V., 2014. – 72 с.

Dunker A. Kontrapunktische Lektüren : koloniale Strukturen in der deutschsprachigen Literatur des 19. Jahrhunderts / Axel Dunker. – München : Fink, 2008. – 193 S.

Dürbeck G. Stereotype Paradiese : Ozeanismus in der deutschen Südseeliteratur ; 1815 - 1914 / Gabriele Dürbeck. – Tübingen : Niemeyer, 2007. - 388 S. (Studien und Texte zur Sozialgeschichte der Literatur ; 115).

Folz W. Im Dämmer des Rimba / Wilhelm Folz. – Breslau : Ferdinand Hirt, 1922. – 112 S.

Як цитувати
Storokha, B. V. (1). Пекельний диявол південних морів. «Інфернальний» дискурс колоніальної літератури про Малайський архіпелаг. Від бароко до постмодернізму: збірник наукових праць, 19. вилучено із https://zarlit.dp.ua/index.php/BP/article/view/120